menu
صفحه اصلی
اخبار
تماس با ما
لینکهای مرتبط
آب
گالری تصاویر
Example Frame
افراد آنلاین 728
تعداد بازدیدکنندگان 966421
برای بیان مسائل و مشکلات به وجود آمده از کم آبی به کمک گروه های مرجع احتیاج داریم


javdani-3.jpg

برای بیان مسائل و مشکلات به وجود آمده از کم آبی به کمک گروه های مرجع احتیاج داریم

مهندس احد جاودانی، مشاور رسانه ای معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا هستند. ایشان در اولین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب، عضو شورای سیاستگذاری جشنواره بودند. آنچه در ادامه می خوانید گفتگویی است که به بهانه برگزاری دومین دوره جشنواره با ایشان انجام داده ایم.

در حال حاضر معضل کم آبی در کشور در چه مرحله ای قرار دارد؟

در حال حاضر وضعیت آب در کشور ما بحرانی است. قرار گرفتن ایران در یک منطقه نیمه خشک، کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی های اخیر، برداشت های غیر متعارف از آبهای زیرزمینی و همچنین مصرف نادرست آب سبب تشدید این بحران شده است. مصرف نادرست فقط مربوط به آب شرب نیست. بلکه در بخشهای کشاورزی هم وجود دارد حتی بیشتر از آب شرب اسراف می شود و این مسئله به علت عدم همخوانی مدل کشاورزی با منابع آبی به وجود آمده است. برای مثال محصولاتی که به آب فراوان احتیاج دارند در مناطقی کاشته می شوند که دچار کم آبی هستند و از آبهای زیرزمینی استفاده می شود. این برداشت نادرست در دراز مدت باعث آسیب جغرافیای منطقه می شود.

بنابراین لازم است آب به عنوان یک ماده حیات بخش که جایگزینی هم ندارد مورد توجه قرار گیرد به گونه ای که هم ما بتوانیم از آن استفاده کنیم و هم اجازه بدهیم نسلهای آینده نیز از آن بهره مند شوند.

آیا در رسیدن به این توجه موفق بوده ایم؟

به نظر می رسد مسئله ای که در این میان از آن غفلت شده است فرهنگ درست و بهینه استفاده از آب است. در حال حاضر و با توجه به مشکلات ناشی از خشکسالی باید واقعیت را برای مردم بیان کرد. کاری که باید خیلی زودتر شروع می شد.

علت این تاخیر برای فرهنگ سازی را در چه می بینید؟

در گذشته به دلیل نگرانی از به مخاطره و تشویش کشیده شدن فضای عمومی کشور از بیان جدی بودن بحران کم آبی به مردم اجتناب می شد. حتی بیم آن می رفت که مشکل امنیتی در کشور به وجود آید. اما در حال حاضر می توانیم به راحتی این واقعیات را برای مردم بیان کنیم. آنها خود متوجه کم آبی شده اند می بینند بارشی در کار نیست، آب پشت سدها به نیمه رسیده و چشمه ها و تالابها خشک شده است.

فکر می کنید بهترین راه برای بیان مطلوب این واقعیت ها چیست؟

برای اینکه بتوانیم مسائل و مشکلات به وجود آمده از کم آبی را برای مردم به خوبی بیان کنیم و آنها هم پذیرای آن باشند به کمک گروه های مرجع احتیاج داریم. گروه هایی که مردم به آنها اعتماد دارند و حرف آنها را گوش می دهند و در مرحله بعد باید از ظرفیتهای موجود در کشور استفاده کنیم. ظرفیتهایی همچون رسانه ها، حوزه فرهنگ و هنر و اهالی قلم تا معضل کم آبی برای مردم جا بیفتد و ضرورت صرفه جویی و مصرف درست آب در همه بخش ها، شرب، کشاورزی و صنعت، برای آنها تشریح شود.

کدام یک از این ظرفیتها می تواند کارآیی بیشتری داشته باشد؟

یکی از مهمترین این ظرفیتها که به خوبی می توان از آن بهره برد و پذیرش عام هم در مورد آن، نه تنها در جامعه ما بلکه در همه جوامع، وجود دارد حوزه هنر است. هنرمندان به شخصه مورد وثوق و اعتماد مردم هستند و به عنوان گروه مرجع مورد تائید آنها می باشند. مردم حرف های آنها را بیشتر می پذیرندو برای جوانها الگو هستند. از طرفی هنر زبان زیبایی برای بیان خیلی از چالشها و مشکلات برای مردم است. آنها با این زبان بهتر و موثرتر واقعیات اجتماعی را درک می کنند و یکی از مهمترین بخش های این حوزه سینما است.

در همین راستا اولین دوره جشنواره جلوه های آب رقم خورد؟

بله. در سالهای اخیر و در مجموع فعالیتهای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور سعی شده از پتانسیلی که در سینما وجود دارد استفاده شود و اولین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب هم به همین منظور برگزار شد. بعد از آن نیز جشنواره هایی چون پوستر آب و جشنواره آب در شعر ایران زمین نیز برگزار گردیده است. سعی شده به خوبی از زبان هنر برای اطلاع رسانی مردم استفاده شود. اولین جشنواره جلوه های آب کار زیبایی بود که در اصفهان برگزار گردید و حوزه هنری استان اصفهان مشارکت خیلی خوبی در این زمینه داشت. دوستان ما در حوزه هنری تلاش زیادی برای جمع آوری آثار انجام دادند و در بسیج هنرمندان نقش موثری داشتند. سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان نیز به عنوان متولی این جشنواره به خوبی به میدان آمد و مجموع دوستان کمک کردند تا جشنواره خوبی رقم بخورد. حدود 400 فیلم در بخش های مستند، داستانی و انیمیشن و بیش از 2000 عکس به دبیرخانه ارسال شد. عکس هایی که بسیار زیبا و تاثیرگذار بودند.

اولین جشنواره را چگونه ارزیابی می کنید؟

دوره اول جشنواره نشان داد سینما می تواند فعالیت خوبی را ایجاد کند تا بتوانیم هنرمندان را در مورد مسئله کم آبی حساس کنیم و اطلاع رسانی مناسبی به آنها داشته باشیم.

البته لازم است بتوانیم و در صدد باشیم آثار برگزیده و حتی آثار منتخب جشنواره از طریق اکران عمومی در سینما و صدا و سیما پخش شوند تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

شما بازخورد و تاثیر جشنواره اول را در بین جامعه هنری، مسئولین و مردم رصد کردید؟

در جشنواره اول به دلیل مشکلاتی که در مورد پخش آثار داشتیم و به آنها اشاره شد نتوانستیم آنها را در بین عموم مردم پخش کنیم که امیدوارم این مشکل در دوره دوم حل شود. اما تاثیر خوبی بین هنرمندان داشت. تا آن زمان مشکل خشکسالی و بحران آب حتی برای هنرمندان جا نیفتاده بود و این جشنواره باعث شد هنرمندان حساس بشوند و در فیلمنامه هایی که بعد از آن ارسال کرده اند به موضوع آب توجه و دقت لازم را داشته باشند.

آیا جشنواره توانست به همین میزان مسئولین را درگیر کند؟

بله. جشنواره در بین مسئولین هم تاثیرگذار بود. بسیاری از مسئولین، به خصوص مسئولین وزارت نیرو درگیر جشنواره جلوه های آب شدند و این باعث شد حساسیت مسئله را متوجه شوند و دریابند چه ظرفیت بزرگ و شگرفی در حوزه هنر به خصوص سینما و عکس برای فرهنگ سازی مصرف درست و بهینه آب وجود دارد.

منظور شما اینست که تعامل ویژه ای بین مسئولین و هنرمندان به وجود آمد؟

بله و این تعامل فرارتر از انتظار ما از اولین دوره جشنواره بود. این موضوع نشان می دهد تداوم این جشنواره از چه جایگاهی برخوردار است. چون هم می تواند برای هنرمندان سودمند باشد و آنها را با این مقوله آشنا کند و هم برای مسئولین تا از همه ظرفیتهای فرهنگی و هنری برای فرهنگ سازی مصرف بهینه آب استفاده کنند و این موضوع باعث شده است دومین جشنواره جلوه های آب برگزار گردد و نهادهای مختلفی از آن حمایت کنند و در نهایت مردم هستند که با دیدن این آثار با موضوعات مربوط به آب و چالشهای آبی آشنا می شوند و مهمتر از همه بحث تقدیس آب است. مایعی حیاتی و مقدس که باید از آن حفاظت کرد و بهره برداری درستی از آن نمود.

صفحه بعدی 1 2 3 صفحه قبلی
تعداد بازديد کنندگان:3172