menu
صفحه اصلی
اخبار
تماس با ما
لینکهای مرتبط
آب
گالری تصاویر
Example Frame
افراد آنلاین 167
تعداد بازدیدکنندگان 1018897
سخنرانی دبیر دومین جشنواره جلوه های آب در مراسم افتتاحیه
7 ارديبهشت 1394

به نام خداوند جان آفرین

آقایان، خانم ها

میهمانان ارجمند، مدعوین گرامی

سلام علیکم

از این که دعوت ما را پذیرفتید، رنج سفر را بر خود هموار کردید و از راه های دور و نزدیک برای حضور در مراسم گشایش و برنامه های دومین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب به شهر زنده رود جاوید آمدید تشکر نموده و خالصانه ترین درودها را از طرف خود و کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و همچنین مدیران و کارکنان سایر دستگاه های حامی جشنواره تقدیم شما عزیزان می کنم.

"نگاه تیزبین هنرمندان به مسئله آب" شعاری است که  بنیان گذاران جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب برای آن برگزیدند و هدف شان این بوده و هست تا هنرمندان را به خلق آثاری برای حساس کردن افکار عمومی نسبت به استفاده بهینه از آب و حفاظت از این مایع حیات بخش ترغیب سازند.

 مقوله آب و خشکسالی که شاید مهم ترین چالش قرن بیست و یکم به شمار می رود موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت و آن را ندید؛ چه از دهه های پایانی قرن گذشته این جمله بر سر زبان ها افتاد که "جنگ آینده، جنگ آب است". در این میان هنرمندان در هر شاخه هنری که هستند وظیفه دارند، همه تلاش خود را به کار بندند تا با زبان بین المللی هنر، جهانی بدون جنگ و توام با صلح و آرامش را برای مردم به تصویر درآورند.

به همین دلیل بر اساس سیاست های وزارت محترم نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مبنی بر فرهنگ سازی در بین قشرهای مختلف جامعه و اصلاح الگوی مصرف، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از سال های پایانی دهه 1380 اقدام به طراحی جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب نمود و نخستین دوره آن را با همکاری حوزه هنری استان اصفهان در مردادماه سال 1390 در کنار ساحل تفتیده زاینده رود برگزار کرد.

استقبال کم نظیر هنرمندان و ارسال 3088 اثر  در بخش های فیلم و عکس از سراسر کشور، آن هم در نخستین دوره یک جشنواره، برگزارکنندگان را مصمم کرد تا ادامه برگزاری تنها جشنواره موضوعی در خصوص" آب" در جهان را با جدیت ادامه دهند. لذا فراخوان برگزاری دومین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب در پاییز سال 1393 منتشر و از هنرمندان تیزبین درخواست شد تا لنز دوربین خود را بر روی اهداف هشتگانه جشنواره متمرکز سازند.

اهدافی همچون ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و اصلاح الگوی مصرف، استفاده از ابزار هنر برای ترویج سبک زندگی ایرانی -  اسلامی با رویکرد مدیریت مصرف بهینه آب، حساس نمودن افکار عمومی نسبت به مسأله حفاظت از منابع آبی و بازچرخانی آب در صنعت، اقتصاد آب و مدیریت مصرف آب شرب ، جلب توجه افکار عمومی ایران و جهان به حفاظت از رودخانه همیشه جاری زاینده رود ، معرفی توانمندی های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به عنوان یک شرکت مادر و پیشگام در صنعت آب و فاضلاب کشور و مستندسازی فعالیت ها و پیشرفت های حاصله در صنعت آب و فاضلاب که هر یک هزاران حدیث ناگفته در دل خود دارد.

به هر حال حاصل تلاش 581 هنرمند از سراسر کشور؛تهیه و ارسال   نزدیک به 2000 قطعه عکس و 248 عنوان فیلم (شامل115 فیلم داستانی،108 فیلم مستند و 25 فیلم پویانمایی) به دبیرخانه جشنواره دوم بود که از این میان و  بر اساس نظر هیئت های محترم انتخاب، 124 قطعه عکس، 22 فیلم داستانی،33 فیلم مستند و 17 فیلم پویا نمایی به بخش نهایی راه یافت و مورد قضاوت داوران محترم قرار گرفت که در روزهای بهاری اردیبهشت ماه 1394 در شهر گنبدهای فیروزه ای برای علاقه مندان به نمایش درمی آید.

در پایان جا دارد با ذکر سه نکته سخن خود را به پایان برسانم. نخست از همراهی و همدلی وزارت محترم نیرو، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، حوزه هنری استان اصفهان، شهرداری و شورای اسلامی شهر اصفهان، صدا و سیمای مرکز اصفهان، سازمان حفاظت محیط زیست کشور، شرکت مدیریت منابع آب ایران وکمیسیون ملی یونسکو در ایران سپاس گذاری کرده و در نهایت از  صبر و مجاهدت همکاران خودم در شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تقدیر و تشکر به عمل آورم.

دوم این که به روح مرد بزرگ و با اخلاق سینمای ایران و اصفهان شادروان استاد "زاون قوکاسیان" که  از پایه گذاران این جشنواره بود و تا اواسط جشنواره دوم و حتی در بستر بیماری نیز با ارائه نظرات اثر بخش خود، یار و یاور جشنواره بود درود فرستیم و از خداوند متعال برای شادی روح آن مرحوم دعا نمائیم.

دیگر  این که تلاش دست اندرکاران این جشنواره بر آن است تا کاری را که در این دوره با اضافه نمودن بخش غیر رقابتی بین الملل ونمایش دو فیلم از کشورهای مکزیک و صربستان و برپایی یک نمایشگاه عکس از کشور روسیه آغاز کردند، در جشنواره بعدی کامل کرده و انشاءالله سومین دوره جشنواره فیلم و عکس جلوه های آب را با حمایت های وزارت محترم نیرو و شرکت محترم مهندسی آب و فاضلاب کشور در سال 1396 به صورت بین المللی برگزار کنند.

سعی مدیران و کارکنان پر تلاش شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان که امسال پنجاهمین سال تاسیس این نهاد خدمات رسان را به جشن نشسته اند بر این است تا ضمن ادامه وظیفه سقایی و آبرسانی به مردم شریف نصف جهان، با اقتدا به الگوی ایثار و جوانمردی "حضرت ابوالفضل العباس" (ع) در جهت پاسداشت مقام آب در بین قشرهای مختلف جامعه کمر همت ببندند.

تلاش همه خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان رسانه های گروهی را در انعکاس اخبار این جشنواره ارج می نهم و امیدوارم میزبان خوبی برای همه هنرمندان میهمان در مدت برگزاری دومین جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب باشیم. روزهای پربار و خاطره انگیزی را برای همه شما عزیزان در دیار نصف جهان آرزومندم.

                                                                                                                               سپاسگزارمصفحه بعدی 1 2 3 صفحه قبلی
تعداد بازديد کنندگان:2864